Страница 1 от 1

Огнен фазан гребенест

МнениеПубликувано на: Вто Апр 23, 2013 2:41 pm
от Brahma
Малко подробности за този вид... :)

Род / Lophura /
Crested Fireback Pheasant / L. ignita / Огнен фазан гребенест
Други имена : няма известни

Местообитание : Тайланд, Малайзия, Суматра и Борнео

Подвидове : известни са четири подвида

Борнейския фазан, обитава южните части на Борнео
Големият/Велик Борнейски фазан, обитава северните части на Борнео
Малайзиския Огнен фазан, обитава най-голям район включващ Малайзиския полуостров и голяма част от Суматра
Делакур Огнен фазан, обитава района на югоизточна Суматра

Ареал : тропическите гори

Статус в дивата природа : всички видове са включени в CITES списъка като силно уязвими, поради непрекъснатото унищожаване на районите им на местообитание.

Статус в изкуствена среда : Борнейските огнени фазани и двата подвида се отглеждат в американски частни колекции. Има предположения че в много случаи макар и без умисъл се е допускало смесване на видовете. Популацията в Америка е стабилна но остава притеснението за омешване на видовете и проблем с свежа нова кръвна линия. Същото може да се каже и за Малайзиския огнен фазан, като най-обезпокояващото е че популацията в плен по-скоро намалява а не се стабилизира. Делакур огнен фазан е истинска рядкост в частните колекции и едва една шепа хора могат да се похвалят че го притежават.

Размножителен период : от Май до Август

Полова зрялост : въпреки че мъжките още на първата година придобиват пълната си окраска, те достигат зрялост едва на третата година.

Брой яйца : четири до осем броя

Инкубационен период : 24 дни

Любопитни факти : мъжките птици са по-скоро агресивни и към гледача си и към женската. Дори има случаи когато е препоръчително мъжкия да се държи в отделно помещение, залепено за това на женската. Мъжкия може да бъде допуснат отново при женската веднага щом бъде снесено първото яйце. Тези фазани не са полигамни и трябва да се отглеждат само по двойки. Предпочитат гъсто залесена клетка. Женските избират обикновено гъст храст под който да си спретнат гнездо. За съжаление женските не са добри в мътенето и затова е за предпочитане яйцата да бъдат преместени в инкубатор или при доказали се като грижовни в мътенето кокошки. Малките на гребенестия огнен фазан са принципно малко злояди и особено в началото е необходимо понякога да им се помогне. Един трик как да бъдат приучени да ядат своята храна е върху нея да бъдат поставени брашнени червеи и така да бъдат приучени. Фазаните от този вид стават все по-редки като чист вид, прекрасното им оперение и индивидуалните им качества също са част от причините да са много търсени и оттам и цената им е висока. Важно за тях е осигуряването на топли клетки за презимуване в предвид на това че са тропически птици. Хубаво е и да се предвиди по-голяма височина на клетката тъй като те обичат да се „перчат” и от по-голяма височина.

Tой е любимият ми :drinks:

Re: Огнен фазан гребенест

МнениеПубликувано на: Вто Апр 23, 2013 11:23 pm
от ceco
Пусни снимка да го видим що за птица е.

Re: Огнен фазан гребенест

МнениеПубликувано на: Сря Апр 24, 2013 1:28 pm
от Brahma
Ще качим албуми за всички видове... :)

Re: Огнен фазан гребенест

МнениеПубликувано на: Сря Апр 24, 2013 2:52 pm
от nikigeen
Хубаво ,но не вярвайте дословно на Гугъл преводача.Става въпрос за качулат огнен или огненокръст фазан.Най-малкото може да видите повечето правилни имена на български на птиците в самата Конвенция SITES , за която става въпрос по-горе,но още от преди доста години си се знаят .Ще видя да сложа един линк ,за да се видят

Re: Огнен фазан гребенест

МнениеПубликувано на: Сря Апр 24, 2013 3:00 pm
от nikigeen
Ето тук има доста наименования- това е изменение на регламент на Съвета относно защитата на видовете от дивата флора и фауна чрез регулиране на търговията с тях :

http://eur-lex.europa.eu/Notice.do?mode ... =495402:cs