Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Волиерите ми - опити и грешки :)

Модератори: nikigeen, yuri

Мнениеот evgeni » Сря Фев 03, 2010 1:40 pm

d-r Ilchev написа:Помпата на езерото стандартна градинска помпа с дебит от 3600л/час-мошнст 650Wи съд от неръждаема стомана с цилинидрична форма с диаметър 30см и височина 50см с два отвора за всмукване от езерото и другият е свързан с помпата,като има и монтиран стъклен цилиндър в който се поставя външно ултравиолинтова лампа 25W за езера.Самият пълнеж на филтъра е с едрошуплест дунапрен,който да убива силата на влизащата вода и сак със ситен пясък под него,който филтрира.Почисването е на около 10-15дни взависимост от това колко прах и листа влизат в басейна.Добре е да се поставят и полезни бактерии на фирма ТЕТРА които можеш да си дадеш заявка на някой от представителите и.В общи линии си е много игра за подържане на чисто езеро и ако искаш да си сложш в него и лили или лотоси още повече те ангажира подръжката му.



nikigeen:Проблема е оправен


Не можах да вникна много добре в по-горе написаното, т.е. не разбрах в каква връзка е, но от прочетеото ми се струва, че говорите за филтриране на водата в градинското езерце. Аз имам известен опит в това.
Според мен / а и не само/ УВ лампата винаги трябва да е монтирана след филтриращия елемент. Този елемент може да е като споменатият по-горе или да се използва активен въглен,минерална вата, както и кварцов пясък.
Ако езерцето е натоварено /количество риби, костенурки, водоплаващи/ този филтър според мен няма да може да смогва да пречиства водата.
Друг начин е постигането на биологичното равновесие.
В едно от моите езерца успях да постигна биобаланс. Използвах го само за размножаване на рибките и до излюпване на хайвера. Водата беше кристална през цялата година. Явно бях уцелил пропорцията на рибки и растения, иначе не си го обяснявам.

П.С. Моля за извинение ако не съм разбрал правилно дискусията
"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях и с това се подираха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!
Аватар
evgeni
потребител
потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 6:14 pm
Местоположение: Sofia

Мнениеот d-r Ilchev » Чет Фев 04, 2010 12:25 pm

Да наистина сте прав,че дебит от 3600л на час е малък за басейн с вместимост 20куб.м.,но разхода на ел.енергия за по-мощна помпа е твърде голям.Знам,че УВ лампата трябва да е на изхода на помпата,но и при това положение субсидиите са много за да се направи хидроизолирана установка на лампата или да се закупи такава с фабрична изолация.За моите нужди този вариант е достатъчен и за това писах,че не съм пригодил езерото за шарани "кой" или растителност.А относно създаването на екологичен биотоп без замътване на водата,подчертах,че са необходими именно тези стабилизиращи бактерии,които продава фирма "Тетра".
Има и по лесно разрешение с готови филтри за езерца в магазините на "Бриколаж"-италианско производство,но те са за езера с обем около 2-4куб.м. и нямат УВ лампи,които ако бъдем честни имат твърде малък ефект върху бактериалната стабилизация на едно езеро.
И в крайна сметка нека да се придържаме към това,че форума е за пернати на двора,а в тази ситуация преминаваме към нов форум "Градини и градински езера" заради,което може да разсърдим модераторите :cool:
d-r Ilchev
потребител
потребител
 
Мнения: 206
Регистриран на: Пон Дек 29, 2008 10:47 am
Местоположение: Elin Pelin

Мнениеот d-r Ilchev » Чет Фев 25, 2010 12:58 pm

Обръщам се с въпрос към тези,които са по добре ориентирани в ботаниката,да ли имат представа форзицията отровна ли е за фазани и други птици,защото при мен в двора е атакувала почти всички сектори където е посадена и мисля да я включа,като декорация към волиерите.
За съжаление извратените диамантени фазани си изнамериха нова игра и белят кората на туите,така че в техните волиери трябва да ги сменям.
d-r Ilchev
потребител
потребител
 
Мнения: 206
Регистриран на: Пон Дек 29, 2008 10:47 am
Местоположение: Elin Pelin

Мнениеот д-р Иван Кючуков » Нед Фев 28, 2010 1:25 pm

Форзицията като декоративен храст,е намерила твърде широко приложение в оформянето на градини ,алеи и паркове,а също така и във фармацевтиката като източник на антибектериални ,антивирусни и антимикотични вещества.
Съдържа рутин - витамин Р.Най-важната функция на този витамин се състои в намаляване на пропускливостта на капилярите, откъдето идва и неговото име (Permeability - пропускливост), и в увеличаване еластичността на съдовите стени.
Единственното което може да е притеснителното ,че съдържа и някой гликозиди.
Но до колкото разбирам вашите фазани вече са се срещали с този храст ,и ако ще е имало проблем ,бихте го вече свързали с него.
д-р Иван Кючуков
потребител
потребител
 
Мнения: 860
Регистриран на: Съб Авг 16, 2008 6:34 pm

Мнениеот d-r Ilchev » Пон Мар 01, 2010 9:17 am

Благодаря за инфромацията Д-р Кючуков,но при мен фазаните са затворени във волиери и нямат достъп до двора,защото имам много кучета,а относно използването на форцията за производство на Rutascorbin ми е известно,но нямам представа да ли няма други токсични за фазаните вещества,а ако говорим само за рутина смятам,че ще им е даже от полза,защото ще заздрави капилярната система :wink:
d-r Ilchev
потребител
потребител
 
Мнения: 206
Регистриран на: Пон Дек 29, 2008 10:47 am
Местоположение: Elin Pelin

Мнениеот dr_lukanov » Пон Мар 01, 2010 12:09 pm

"Дозата прави отровата" :wink:
Аватар
dr_lukanov
VIP
VIP
 
Мнения: 1921
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 11:55 am
Местоположение: Стара Загора

Мнениеот vercho » Сря Мар 03, 2010 6:48 pm

искам да попитам с какво да дезинфекцирам волиерите на птиците да ги напраскам с нещо профилактично :cool:
Аватар
vercho
потребител
потребител
 
Мнения: 276
Регистриран на: Вто Юни 16, 2009 6:51 am
Местоположение: пирдоп

Мнениеот Zent » Сря Яну 05, 2011 2:14 pm

Това са новите ми клетки в птичарника.
Тези които направих миналата година /високи само 1 метър/ се оказаха неудачни и сега измислих клетките да са от панели /модули/ с размер 2х2 без врата, 2х2 с врата и 2х3. С тях мога да сглобявам клетки с размер 2х3, 2х2, 2х1,5 на височина 2 метра. Тавана съм облицовал с ПВЦ мрежа която се използва за запазване на лозя и овощни градини от птици а стените са с електрозаварена мрежа с отвор 2,5х2,5 см в долната част и 2,5х5 см в горната половина.

За съжаление при този студ грунда съхнеше много бавно и ще си отварям раблотга да ги боядисвам през лятото.

:cool:

Като ги заселя с птиците след два три дни ще кача още скнимки.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Zent
потребител
потребител
 
Мнения: 442
Регистриран на: Чет Ное 12, 2009 9:53 pm
Местоположение: Sofia

Мнениеот bojidar70 » Сря Яну 05, 2011 3:18 pm

Браво ,чудесна идея ,аз също мисля да правя подобни плетна на пролет.
bojidar70
потребител
потребител
 
Мнения: 143
Регистриран на: Пет Апр 10, 2009 8:22 pm
Местоположение: софия

Мнениеот Paulina » Сря Яну 05, 2011 6:54 pm

Много "свински опашки" отиват , няма ли друг начин ?
.
.
.
"Човек няма две сърца - едното за хората, другото за животните. Той или има сърце, или няма"
Алфонс Дьо Ламартин
Аватар
Paulina
потребител
потребител
 
Мнения: 3164
Регистриран на: Вто Мар 10, 2009 12:59 am

Мнениеот Zent » Сря Яну 05, 2011 7:39 pm

Paulina написа:Много "свински опашки" отиват , няма ли друг начин ?


:D

"Отиват" свински опашки за лев и петдесет на всяко пано.
Ако опъваш мрежата с тел, то тази тел ръждясва, ако ползваш медна тел или месингова - оксидира и зеленясва. Със самонарезни болтове пък не се опъва добре или пък заварките на мрежата се късат. Тел от алпака или нераждъвейка пък нямам нито имам намерентие да търся.

От повече от година опъвам електрозаварената мрежа със свински опашки и опита ми подсказва, че по добър начин няма.

Ако мрежата е от поне 3 милиметра тел може да се заварява с телоподаващо устройство, но тази мрежа е прекалено скъпа, тежка и за да се заварява трябва да не е подцинкована което пък налага боядисдване.

:cool:

Ако под "много" свински опашки имаиш предвид естетиката а не цената, то мен тази естетика ме устройва. В случая държа повече на практичноста.
Zent
потребител
потребител
 
Мнения: 442
Регистриран на: Чет Ное 12, 2009 9:53 pm
Местоположение: Sofia

Мнениеот Paulina » Сря Яну 05, 2011 7:48 pm

Благодаря , просто исках да знам . При мен е строено по друг начин и с други материали . Колкото до естетиката - ако са черни ( "свинските опашки" ) може би наистина ще е по-красиво .
.
.
.
"Човек няма две сърца - едното за хората, другото за животните. Той или има сърце, или няма"
Алфонс Дьо Ламартин
Аватар
Paulina
потребител
потребител
 
Мнения: 3164
Регистриран на: Вто Мар 10, 2009 12:59 am

ПредишнаСледваща

Назад към Пернати на двора

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта

cron