Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Волиерите ми - опити и грешки :)

Модератори: nikigeen, yuri

Мнениеот dr_lukanov » Чет Ное 19, 2009 10:10 am

Браво Емо, страхотни волиери, тези за зелените пауни са за пример :wink: .
Аватар
dr_lukanov
VIP
VIP
 
Мнения: 1921
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 11:55 am
Местоположение: Стара Загора

Мнениеот soikata » Чет Ное 19, 2009 12:18 pm

Здравей Емо, поздрави за волиерите. Ето и малко мое мнение - всички външни стени трябва да са ти само от метал и бетон със зидария. Дървото го ползвай само за вътрешни декорации и удобства. Най-важното е да опазиш птиците от хищниците. След време може да решиш да пуснеш някой папагал и първото което ще направи е да си изкълве дървото и да избяга. Разделителните стени между отделните клетки ги декорирай с плътна стеничка висока около 70-80см. През пролетта всички мъжкари започват да се перят и да се нападат през мрежата което води до постоянно разкървяване около човките. Не се притеснявай за пауните през зимата- и мойте спят само от вън дори когато вали сняг. Важното е кацалката да е дървена или нещо микропоресто за да не им мръзнат краката. Повдигни им кацалката на 1,6-1,7м от земята. В зряла възраст опашката достига 1,5 и не е добре ако се опира в земята когато пауна спи. Не циментирай подовете ако не ти се налаги заради дупки на гризачи. Всичките птици които ще гледаш предпочитат да снасят яйцата на земята и ако нямат тази възможност тогава търсят матилки. До тук си направо за завиждане- продължавай така.
soikata
потребител
потребител
 
Мнения: 84
Регистриран на: Пон Мар 16, 2009 10:11 pm
Местоположение: Златица

Мнениеот pavkata » Чет Ное 19, 2009 12:18 pm

когато използвате разностранен стоманен профил за покривната конструкция, той се монтира легнал на късата страна. само тогава носи товара / собствения и на покривната покривка /. т.е профил 60/40/2 - с 40 ляга върху подложката монтирана върху зида, а 60 - носи товара.
pavkata
потребител
потребител
 
Мнения: 64
Регистриран на: Чет Юли 09, 2009 4:21 pm
Местоположение: айтос

Мнениеот Емо » Чет Ное 19, 2009 1:22 pm

soikata написа:Здравей Емо, поздрави за волиерите. Ето и малко мое мнение - всички външни стени трябва да са ти само от метал и бетон със зидария. Дървото го ползвай само за вътрешни декорации и удобства. Най-важното е да опазиш птиците от хищниците. След време може да решиш да пуснеш някой папагал и първото което ще направи е да си изкълве дървото и да избяга. Разделителните стени между отделните клетки ги декорирай с плътна стеничка висока около 70-80см. През пролетта всички мъжкари започват да се перят и да се нападат през мрежата което води до постоянно разкървяване около човките. Не се притеснявай за пауните през зимата- и мойте спят само от вън дори когато вали сняг. Важното е кацалката да е дървена или нещо микропоресто за да не им мръзнат краката. Повдигни им кацалката на 1,6-1,7м от земята. В зряла възраст опашката достига 1,5 и не е добре ако се опира в земята когато пауна спи. Не циментирай подовете ако не ти се налаги заради дупки на гризачи. Всичките птици които ще гледаш предпочитат да снасят яйцата на земята и ако нямат тази възможност тогава търсят матилки. До тук си направо за завиждане- продължавай така.


Благодаря - ценни съвети!
Това за външните стени съм го спазил - те са здрави и предпазват от хищници!
Папагал ще има задължително но още се настройвам :wink:

Това за плътна стена между разделителните стени - при мен идеята навсякъде е че извън любовния период външните части могат да се обединяват с отваряне на междинните врати - това значи да се сложи можи би ламарина на долната част на вратата и межд.преграда - ще го направя - фазаните ми постоянно се перят един на друг!

Кацалките на пауните ги правя дървени с размер 30х40мм така стъпват на по широка площ и покриват пръстите на краката си с перушината срещу измръзване!

Циментирал съм пода на новите волиери за по лесно почистване и по добра хигиена! Миналата година паунката снасяше във вътрешната част върху триците или картона които съм сложил - счупи само едно яйце от 30-тина! Ще им направя мътили в ъглите - видях го в един американски сайт!
Аватар
Емо
потребител
потребител
 
Мнения: 1079
Регистриран на: Пет Юни 06, 2008 11:31 am
Местоположение: Благоевград

Re: Място за малките паунчета и фазанчета!

Мнениеот Емо » Чет Ное 19, 2009 1:37 pm

Zent написа::D

От това което виждам при строежа на волиерите за младите ти пауни веднага ми минава през главата, че най лесното е да събориш затворените помешения които си иззидал с итонг /няма да е трудно/, за отлееш плоча на второ ниво зад волиерата /колкото ти е висок в момента терена/ и върху него да залепиш затворените помещения като ги вмъкнеш под общ покрив с покрива на волиерата. Така ще разшириш самата волиера и къщичките ще са на високо.

Това което аз съм планирал е подобно на волиерите ти за зелените пауни, като плътно затворената част която ще е за кокошки е с доста по малка площ /100 х 150 см светла площ/, а за пауните предвиждам 200х150 сантиметра. И едните и другите ще са на височина 200 см в лицевата си част /към волиерата/ 200 сантиметра, като задната стена ще е 180 с оттичане назад.

Между другото като се рових този месец из нета открих, че специално при птиците /ставаше дума за фазани/ ако няма буферна клетка пред вратата, то вратата не се прави до горният ръб на волиерата, а задължително се оставя затворен панел над нея. Достатъчно е вратата да е висока около 120 - 150 сантиметра за да можеш да влизаш наведен. Това се прави с цел при висока врата птиците да не излитат над главата ти.
При пауните такава опасност не съществува, но при другите птици е опасно.

От това което си снимал видях нещо което много ще ме улесни. Моите майстори по принцип смятаха да изграждат металната част на волиерите направо върху бетонните пояси като заложат планки в бетона, но като гледам най добре е така както си направил ти. Да направят панелите в работилницата и да ги съберат върху основата.


Аз винаги редовите волиери ги правя с преходни врати срещу загуба на птици от бягство :wink: ! Мойте златни фазани между другато са съвсем кротки - може да ги погалиш - а като остава отворена междинната врата цял ден минават край нея и не излизат!

Малките волиери ги направихме така - да - с готови панели, става много лесно! Но голямата ще се изгражда на място - скелета от профил 30х40 вече е готов - остава мрежата!
Аватар
Емо
потребител
потребител
 
Мнения: 1079
Регистриран на: Пет Юни 06, 2008 11:31 am
Местоположение: Благоевград

Мрежите!

Мнениеот Емо » Чет Ное 19, 2009 1:41 pm

Относно мрежите - по добрия вариант е със електрозаварената мрежа, че при другия с двойна мрежа - оградна и поцинкована рабица - не е толкова красиво! А пък съм твърд, че трячва да се пазим от врабчовите! :wink:
Аватар
Емо
потребител
потребител
 
Мнения: 1079
Регистриран на: Пет Юни 06, 2008 11:31 am
Местоположение: Благоевград

Re: Място за малките паунчета и фазанчета!

Мнениеот Zent » Чет Ное 19, 2009 1:42 pm

Защо не използваш плетена мрежа 25х25 мм а слагаш 50х50 и допълнително рабицова мрежа? Аз може би ще използвам електрозаварена, като я подсиля с тънък профил през 1 метър.
Zent
потребител
потребител
 
Мнения: 442
Регистриран на: Чет Ное 12, 2009 9:53 pm
Местоположение: Sofia

Мнениеот vercho » Чет Ное 19, 2009 4:27 pm

емо много готини волиери си направил
ще служат за пример и за идеи към нас :| :| :|
Аватар
vercho
потребител
потребител
 
Мнения: 276
Регистриран на: Вто Юни 16, 2009 6:51 am
Местоположение: пирдоп

Мнениеот nikigeen » Чет Ное 19, 2009 7:32 pm

Браво ,Емо. :|
Мой съвет - както казва Ванката (soikata) предвиждай и папагалите :D ,че са голяма тръпка и няма как да устоиш.Казвам го от собствен опит - от толкова фазани и породи кокошки ,сега съм го ограничил на два вида от първите и три породи от вторите,за сметка на папагалите ,които вече заемат 8 волиери(сега и аз имам нови строителсва пред тези които вижда ,когато идва при мен)Преди една седмица разпродадох и голяма част от гълъбите като си оставих само от три породи по малко за собствено удоволствие ,за да имам и птици и на къщата :D ,целата беше да освободя още волиери за папагали :oops: .

Не виждам смисъл от това да правите вътрешни помещения за фазани и пауни ,с изключение на зелените.Достатъчно е част от пространството да е защитено от течение.Пода задължително циментиран.После отгоре може да се настели с чакъл и пясък.Нямам как след време да не се появят гадните мишоци с техните болести и ядене на храната (ако има хранилки)От една седмица се занимавам с тровене ,за сега доста успешно,че се развъдиха много силно .Процедурата я правя на 2 години и ако го интересува някой става най-добре със сланина и цинков фосфид :twisted:
Николай Николов ,Кюстендил - (+359)898 60 11 33

"Животните са голямото мълчаливо мнозинство,без право на глас,което може да оцелее единствено с наша помощ" Джералд Даръл
Аватар
nikigeen
Модератор
Модератор
 
Мнения: 938
Регистриран на: Чет Юни 12, 2008 10:06 pm
Местоположение: гр.Кюстендил/с.Катрище

Мнениеот nikigeen » Чет Ное 19, 2009 7:34 pm

Забравих за допиша :
Не бих обединявал птиците извън развъдния сезон - ще имаш жертви.
Не бих слагал папагалите с фазаните в развъдния сезон в една волиера - пак има жертви от страна на папагалите :nono: :drinks:
Николай Николов ,Кюстендил - (+359)898 60 11 33

"Животните са голямото мълчаливо мнозинство,без право на глас,което може да оцелее единствено с наша помощ" Джералд Даръл
Аватар
nikigeen
Модератор
Модератор
 
Мнения: 938
Регистриран на: Чет Юни 12, 2008 10:06 pm
Местоположение: гр.Кюстендил/с.Катрище

Пресни снимки!

Мнениеот Емо » Чет Ное 19, 2009 7:56 pm

Ето малко днешни снимки на волиерите !

Загърнати са с найлон.
Изображение

Ураааа - навън сме ! Голяма радост настава като отворим вратите!
Изображение

Младият мъжки веднага се разперва!
Изображение

Стъклата са сложени. Скелета за мрежата е готов - до няколко дни ще сложим и самата мрежа!
Изображение

Външния двор за първия ми чифт пауни! Опашката расте с часове!
Изображение

Готови за сън!
Изображение
Изображение
Аватар
Емо
потребител
потребител
 
Мнения: 1079
Регистриран на: Пет Юни 06, 2008 11:31 am
Местоположение: Благоевград

Мнениеот Petrov » Чет Ное 19, 2009 8:08 pm

красота :|
Аватар
Petrov
потребител
потребител
 
Мнения: 699
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 11:50 pm
Местоположение: Трявна § Пловдив

ПредишнаСледваща

Назад към Пернати на двора

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта