Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Кокцидиоза

Модератори: nikigeen, yuri

Кокцидиоза

Мнениеот Ivkonnii » Съб Юли 03, 2010 11:35 am

За съжаление тази година е висок процента на заразени пилета от кокцидиоза. Въпреки старателното даване на лекарствени препарати срещу тази болест, резултата е лош.
Как са вашите пилета колеги? Дали прекаленото количество валежи тази година са фактора за разпространението на болестта? Май така ще се окаже? Наистина верен ще излезе рефрена: "Колкото по-горещо лято, толкова по-здрави пилета." :?: :?: :?: :?:
Ivkonnii
потребител
потребител
 
Мнения: 239
Регистриран на: Вто Дек 15, 2009 5:02 am

Re: Кокцидиоза

Мнениеот Радо_88 » Съб Юли 03, 2010 11:49 am

Ivkonnii написа:За съжаление тази година е висок процента на заразени пилета от кокцидиоза. Въпреки старателното даване на лекарствени препарати срещу тази болест, резултата е лош.
Как са вашите пилета колеги? Дали прекаленото количество валежи тази година са фактора за разпространението на болестта? Май така ще се окаже? Наистина верен ще излезе рефрена: "Колкото по-горещо лято, толкова по-здрави пилета." :?: :?: :?: :?:


Здравей колега аз съм още нов и ми стана интересно за това което пишеш. Може ли да ми кажеш какво точно им причинява тази болест, какви са симптомите, и с какво се лекува...
Аватар
Радо_88
потребител
потребител
 
Мнения: 87
Регистриран на: Вто Апр 20, 2010 6:32 pm
Местоположение: София

Отговор

Мнениеот Ivkonnii » Съб Юли 03, 2010 11:58 am

Кокцидиозата е заразна болест, засягаща чревния канал при птиците, а при гъските - и бъбреците. Различните видове кокцидии предизвикват специфична патологична картина (в зависимост от локализацията) с характерни признаци. Паразитът се развива в две фази - едната фаза протича в околната среда, извън организма на птиците, а другата - в птицата гостоприемник. Попадналите кокцидии във външната среда при подходящи условия (достатъчно топлина, влага и кислород) „узряват" за 24-48 часа и едва тогава са способни да предизвикат заболяване при поемането им от птиците.

Кокцидиозата е болест, от която боледуват предимно малки пилета, които са най-чувствителни между 15- и 30-дневна възраст. Преболедувалите от кокцидиоза пилета и възрастни птици са носители и отделители на паразитите във външната среда. Болестта кокцидиоза се наблюдава през всички сезони на годината, но проявлението й е свързано с наличието на чувствителни птици - малките пилета. Проявите на кокцидиозата зависят от възрастта на птиците и количеството и вида на поетите паразити.

При пилетата първият видим признак за кокцидиоза е диарията - изпражненията отначало са примесени с кръв, а по-късно са само от кръв. Общото състояние на пилетата болни от кокцидиоза се влошава. Те настръхват, перушината около ануса се зацапва, крилете им увисват. Характерна е силната жажда и отказването на пилетата от храна. Гребенът, кожата и мускулатурата на пилетата избледняват от загубата на кръв. Пилетата, които преживяват, изостават в растежа, закърняват, не се развиват нормално и са податливи към заразяване с други инфекции. Колкото птиците са по-възрастни, толкова по-леко преболедуват от кокцидиоза.

Специфични видове кокцидии засягат патиците, гъските, фазаните, токачките, пуйките.

При острото протичане на кокцидиозата поставянето на диагнозата не представлява трудност и не се налагат лабораторни изследвания за установяване на кокцидиите, тяхното количество и вид. Болестта се лекува със средства, убиващи кокцидиите

Въпреки предприеманите мерки за хигиена причинителят на кокцидиозата може да бъде внесен в помещенията от хора, с постеля, с инвентар, дори с фуража или с питейната вода. Поради тези причини борбата срещу кокцидиозата се води главно чрез профилактично третиране на птиците до 10-седмична възраст, а при необходимост и в по-късна възраст с противококцидийни средства, които са постоянна съставка в комбинирания фураж. Поради привикване на кокцидиите към прилаганите кокцидиостатици те периодично се сменят по преценка на ветеринарния лекар. Кокцидиостатиците не довеждат до ликвидирането на кокцидиозата, а само до потискането й и до възпрепятстване на проявлението й. Поради това особено внимание в помещенията за бройлери и подрастващи трябва да се отделя на състоянието на постелята - да е суха и да не се допуска овлажняването й, което особено често става около поилките. Силно навлажнената или мокра постеля във възможно най-къс срок се отстранява от помещението, а на нейно място се застила нова суха постеля. Необходим е и контрол за влагането и равномерното размесване на кокцидиостатиците във фуража, за да се осигури при всички пилета необходимото за ефективна профилактика количество препарат.
Ivkonnii
потребител
потребител
 
Мнения: 239
Регистриран на: Вто Дек 15, 2009 5:02 am

Мнениеот lybi123 » Съб Юли 03, 2010 10:25 pm

Такав рефрен няма горещо влажно все неща сварзани с болести истината е в профилактиката кокциостатици пролет до зима лабаво нема дет се вика сериозно е и липсата на профилактика води до трагични резултати профилактика му е маиката и здрава дезинфекция
lybi123
потребител
потребител
 
Мнения: 61
Регистриран на: Пон Дек 01, 2008 7:02 pm
Местоположение: приморско

Мнениеот Ivkonnii » Нед Юли 04, 2010 6:08 pm

[quote="lybi123"]Такав рефрен няма горещо влажно все неща сварзани с болести истината е в профилактиката кокциостатици пролет до зима лабаво нема дет се вика сериозно е и липсата на профилактика води до трагични резултати профилактика му е маиката и здрава дезинфекция[/

Не е точно така, аз не съм съгласен с теб. :nono:
Ivkonnii
потребител
потребител
 
Мнения: 239
Регистриран на: Вто Дек 15, 2009 5:02 am

Мнениеот dr_lukanov » Нед Юли 04, 2010 8:40 pm

"Кокцидиоза" или по точно еймериоза по птиците е паразитно заболяване, няма как влажното време да го предизвика освен ако еймериите не са в стопанството. Друг е въпросът, че резките температурни промени през тази година и многото валежи са причина от една страна за стрес при младите птици, а от друга страна предоставят идеални условия за разпространението им. Обикновено веднъж "влязло" заболяването си остава стационарно във засегнатата ферма. Единствен начин за справяне с това заболяване е стриктна хигиена, максимално избягване на стрес фактори и прилагане на кокцидиостатици при подрастващите птици. Другият начин е отглеждане на подрастващите птици до около 3 1/2-4 месечна възраст в отделно помещение клетъчно върху скаров под, отдалечено от възрастните птици,при стриктна хигиена и дезинфекция.
Аватар
dr_lukanov
VIP
VIP
 
Мнения: 1921
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 11:55 am
Местоположение: Стара Загора

Мнениеот nightingale » Нед Юли 04, 2010 9:49 pm

dr_lukanov написа:"Кокцидиоза" или по точно еймериоза по птиците е паразитно заболяване, няма как влажното време да го предизвика освен ако еймериите не са в стопанството. Друг е въпросът, че резките температурни промени през тази година и многото валежи са причина от една страна за стрес при младите птици, а от друга страна предоставят идеални условия за разпространението им. Обикновено веднъж "влязло" заболяването си остава стационарно във засегнатата ферма. Единствен начин за справяне с това заболяване е стриктна хигиена, максимално избягване на стрес фактори и прилагане на кокцидиостатици при подрастващите птици. Другият начин е отглеждане на подрастващите птици до около 3 1/2-4 месечна възраст в отделно помещение клетъчно върху скаров под, отдалечено от възрастните птици,при стриктна хигиена и дезинфекция.
Напълно се съгласям. Стресът ,независимо какво го е предизвикало рязко увеличава надмощието на кокцидиите над имунната система. Тук е редно да се спомене ,че Ivkonnii в случая е прав. Дъждовното и нестабилно време кара малките пилета да се чустват не чак толкова комфортно.
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Мнениеот Радо_88 » Нед Юли 04, 2010 10:53 pm

Благодаря за поясненията, искам само да попитам какви лекарства е добре да им давам. Аз имам пиператрин става ли???
Аватар
Радо_88
потребител
потребител
 
Мнения: 87
Регистриран на: Вто Апр 20, 2010 6:32 pm
Местоположение: София

Мнениеот Ivkonnii » Нед Юли 04, 2010 11:03 pm

Радо_88 написа:Благодаря за поясненията, искам само да попитам какви лекарства е добре да им давам. Аз имам пиператрин става ли???


За кокцидиозата може да се дава SB3. А лекарството, което си споменал се дава против вътрешни паразити /глисти/.
Ivkonnii
потребител
потребител
 
Мнения: 239
Регистриран на: Вто Дек 15, 2009 5:02 am

Мнениеот dr_lukanov » Нед Юли 04, 2010 11:16 pm

Не пиператрин е антихелминтно средство, а кокцидиите са съвсем друга група паразити- протозои (едноклетъчни). има два вида антикокцидийни средства: кокцидиоцидици и кокцидиостатици. От първата група са някои сулфонамиди (ESB3, сулфаквиноксалин, триметоприм), толтразурил (Цевазурил, байкокс), а към втората влизат по-голяма група подтискащи развитието на кокцидиите средства (алецид, ампрол, цигро, клинакокс и др.). Антикокцидийни средства се предлагат във ветеринарните аптеки, там ще ви дадат най-точна информация за дозировка и различните профилактични или лечебни програми.
Аватар
dr_lukanov
VIP
VIP
 
Мнения: 1921
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 11:55 am
Местоположение: Стара Загора

Мнениеот Радо_88 » Нед Юли 04, 2010 11:39 pm

Много ви благодаря за информацията.
Аватар
Радо_88
потребител
потребител
 
Мнения: 87
Регистриран на: Вто Апр 20, 2010 6:32 pm
Местоположение: София

Мнениеот lybi123 » Пон Юли 05, 2010 11:01 pm

Влажното време не е заразна болест и няма как да предизвика каквото ида било влажно време въздушна влажност и топлина обаче могат а кокцидиозата си я има латентно почти във всяка птицеферма ако храната е зърно то тогава няма тази профилактична доза препарати която я има в специализираните фуражи когато се гледат птици между другото за яица или просто така не се почиства достатъчно често а испражненията са наи големият распространител така че фактори много но топлите и влажните месеци са рискови
lybi123
потребител
потребител
 
Мнения: 61
Регистриран на: Пон Дек 01, 2008 7:02 pm
Местоположение: приморско

Следваща

Назад към Пернати на двора

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта