Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Имунодефицитни състояния и заболявания при птиците

Модератори: nikigeen, yuri

Имунодефицитни състояния и заболявания при птиците

Мнениеот d-r Ilchev » Чет Фев 03, 2011 11:46 am

Отварям тази нова тема във форума,защото наближава пролетният период и птиците са особенно податливи да заболеят или проявят някои симптоми свързани с имунодефицита.
Странното е ,че в България много трудно могат да се намерят серумни тестове за микоплазмозата,която е много чест гост в нашите волиери.
Почти съм сигурен,че в голям процент от фермите има носители на това заболяване.Лошото е, че клиничните прояви са именно в този период или през есента.
Ще се опитам да ви дам част от профилактичните мерки,които вземам аз за моите птици срещу имунодефицитните състояния.
На първо място е зареждането поне два пъти в месеца по 3-5дни на поливитаминни препарати и калции във водата /използвам"Витамино"1мл/л и Калгофос-5мл/л/.
Включвам и даване един или два пъти седмично кисело мляко в смеските,като пробиотик.
Февруари средата е време и за по-активно хранене с покълнеци от пшеница или ечемик.
Друга важна подробност е по-високо протеинова диета за повишаване на белтъчините и от там за по-добра имунна реакция.Тук освен млякото и ситно смляна сушена люцерна давам и помалко обезсолена извара,както и изкисната за обесоляване копърка/поне 24часа във вода/която учудващо пауните ядат като бесни и смятам че особенно за мъжките на които порастват пера е твърде полезна.
Рациона си го създадох правейки съпоставка с необходимите белтъчини,минерали и витамини при имунодефицитните състояния при хората,като основно наблегнах на това че солта е вредна за птиците.
Тука обаче важи правилото-прекаленият светец и богу не е драг,защото забелязвам,че темингите и моналите започнаха да понатрупват повечко подкожна мазнина,но през пролетта ще минат на зелено :D
Надявам се че и други ще споделят свои мнения и особенно корифеите в сайта.
d-r Ilchev
потребител
потребител
 
Мнения: 206
Регистриран на: Пон Дек 29, 2008 10:47 am
Местоположение: Elin Pelin

Мнениеот nikigeen » Чет Фев 03, 2011 11:51 am

При мен положението е почти същото с малки разлики.Например ползвам сушена детелина и когато има възможност и пресна зеленина.А като витамини и аминокиселини - Promotor L 1мл/л
Николай Николов ,Кюстендил - (+359)898 60 11 33

"Животните са голямото мълчаливо мнозинство,без право на глас,което може да оцелее единствено с наша помощ" Джералд Даръл
Аватар
nikigeen
Модератор
Модератор
 
Мнения: 938
Регистриран на: Чет Юни 12, 2008 10:06 pm
Местоположение: гр.Кюстендил/с.Катрище

Мнениеот dr_lukanov » Чет Фев 03, 2011 12:29 pm

От февруари (1 - 1 1/2 месец преди разплодния период) се започва добавяне към фуража постепенно (в началото по малко и постепенно увеличаване на количеството) на покълнал ечемик или жито (първото е по-добро); прибавяне към комбинирания фураж на витаминно-микроелементен премикс (вит А и Е, Se, Zn, Cu и др. са особенно важни за разплодните птици)- такива се продават в аптеките в кутии по 0,5-1 кг или във фуражните заводи (витаминно-микроелементни премикси). Също е необходимо и по-високо протеинно съдържание (прибавяне към основния фураж на слънчогледово кюспе/шрот и соев шрот; рибно брашно до 3-5 %; сушена люцерна/детелина/коприва до 10 %). Другия вариант е да се закупи специално предназначен фураж за разплодни птици (пуйки или кокошки, но рядко се намира такъв). С такъв тип хранене се гарантира висока оплодяемост и люпимост, а така също и получаване на жизнени "пиленца".

Лично аз с кокошките и пуйките си процедирам по следният начин:
през януари се започва даването на селенов препарат +вит. А и Е (от две години използвам испански препарат селен+мултивитаминен комплекс) за 3-4 дни през 7-8 дни (задължителна "почивка"). Може да се използва селед/биоселед (селен+вит АДЕ) по горната схема и добавяне на препарат с аминокиселини и витамини (има такива комбинирани). Изхранвам целогодишно с комбиниран фураж, като на зрелите, снасящи птици добавям към комбинираният фураж цяло зърно (желателно е в този период да се включи 10-15% ечемик) около 30-40%) и креда (около 3-5% в зависимост от степента на яйцеснасяне). През март-април започвам да давам зелени фуражи.

Хубаво щеше да е подхранване с покълнал ечемик или жито, но ...... ще е прекалено от моя страна да искам и това, за съжаление нямам условия да отглеждам във Велико Търново всичките си птици
:( !

Поздрави
Аватар
dr_lukanov
VIP
VIP
 
Мнения: 1921
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 11:55 am
Местоположение: Стара Загора

Мнениеот dr_lukanov » Чет Фев 03, 2011 12:34 pm

Що се отнася до респираторната микоплазмоза, "влезе" ли веднъж в стопанството си остава като стационарна инфекция. предава се и вертикално, т.е. с яйцата така че лесно може да се пренесе от други стопанства с разплоден материал, птици, по-рядко с инвентар. В САЩ през размножителният период третират птиците с тилозинови препарати за ограничаване излъчителството, а яйцата се инжектират със същите. Оправия няма, това е бич за съвременното птицевъдство, но при правилно хранене и отглеждане и липса на стресови ситуации рядко се проявява клинично, когато е като стационарна болест.
Аватар
dr_lukanov
VIP
VIP
 
Мнения: 1921
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 11:55 am
Местоположение: Стара Загора

Мнениеот d-r Ilchev » Чет Фев 03, 2011 1:08 pm

Лошото при микоплазмозата е ,че поразява не само белите дробове,а при заслабнали птици има развитие и в репродутивната система,което може да доведе до късливост на яйцепроводите и намалено отделяне на яйцеклетки или сперматозоиди,а при носители от родителите и до пълна стерилност.
Като допълнение към хранителната диета от предният пост забравих да включа плодове и зеленчуци.Като при мен досега съм издавал около 30кг ябълки,зеле и праз лук/особенно любим на пауните/
При спазване на добър хранителен и санитарен режим,поне микоплазмата е латентна,а и моного от вирусните инфекции протичат по вяло.
d-r Ilchev
потребител
потребител
 
Мнения: 206
Регистриран на: Пон Дек 29, 2008 10:47 am
Местоположение: Elin Pelin

Имунодефицитни състояния и заболявания при птиците

Мнениеот ivan_mega » Чет Фев 03, 2011 1:45 pm

могали да късам кълнове направо от полето и така да давам на птиците.Като съм сигурен,че не са пръскани с никакви препарати и торове.
ivan_mega
потребител
потребител
 
Мнения: 38
Регистриран на: Чет Юни 17, 2010 7:25 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот d-r Ilchev » Чет Фев 03, 2011 1:49 pm

Може разбира се,но ще трябва много повече труд,а и покълнеците са по-богати на вит.Е преди за позеленеят и се разлистят
d-r Ilchev
потребител
потребител
 
Мнения: 206
Регистриран на: Пон Дек 29, 2008 10:47 am
Местоположение: Elin Pelin

Мнениеот nikigeen » Чет Фев 03, 2011 1:50 pm

Разбира се ,че може .Нали и зелето и ябълките ,които даваме не са стерилни .Има известен риск обаче - не знаеш кой какво е изхвърлил на полето ,а това в селските райони си е практика
Николай Николов ,Кюстендил - (+359)898 60 11 33

"Животните са голямото мълчаливо мнозинство,без право на глас,което може да оцелее единствено с наша помощ" Джералд Даръл
Аватар
nikigeen
Модератор
Модератор
 
Мнения: 938
Регистриран на: Чет Юни 12, 2008 10:06 pm
Местоположение: гр.Кюстендил/с.Катрище

пауни

Мнениеот miroslav » Чет Фев 03, 2011 7:03 pm

наистина ли пауните обичат праз
Аватар
miroslav
потребител
потребител
 
Мнения: 156
Регистриран на: Вто Сеп 07, 2010 9:45 pm
Местоположение: кнежа

Имунодефицитни състояния и заболявания при птиците

Мнениеот ivan_mega » Сря Фев 09, 2011 9:04 pm

Като допълнение към хранителда включа плодове и зеленчуци.Катопри мен досега съм издавал около 30кг ябълки,зеле и праз лук/особенно любим на паунитe

можели да разясните това с праза.по колко се дава,през колко дни и тн.
ivan_mega
потребител
потребител
 
Мнения: 38
Регистриран на: Чет Юни 17, 2010 7:25 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот dr_lukanov » Сря Фев 09, 2011 9:48 pm

Това с праза е интересно :think: ?
Аватар
dr_lukanov
VIP
VIP
 
Мнения: 1921
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 11:55 am
Местоположение: Стара Загора

Мнениеот d-r Ilchev » Чет Фев 10, 2011 9:33 am

Наистина и аз в началото не вярвах,че ще ядат праз,но съвета ми го даде човек,който дълги години е гледал птици.
Най-активни при яденето на праз са пауните и сините ушати,но и другите не им отстъпват по количествата,които изяждат.Долу горе при едно хранене ми отиват около 4-5 големи стръка.
По принцип им давам един път седмично,за да разнообразявам диетата-ябълки,зеле и праз.В този сезон са твърде малко зеленчуците.
Опитах с лук,но не го ядат.
При първото даване някои гледаха много очудено,но после всички го проядоха.
Празът,както и лукът съдържат фитонциди и имат антисептично действие-пък е добър и за оперението.
В крайна сметка е до навик на птиците,защото моите не ядат тиква-поне не в такива количества,както праза.
d-r Ilchev
потребител
потребител
 
Мнения: 206
Регистриран на: Пон Дек 29, 2008 10:47 am
Местоположение: Elin Pelin

Следваща

Назад към Пернати на двора

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта