Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Личен опит от работа с инкубатор

Модератори: nikigeen, yuri

Мнениеот Радо_88 » Съб Юни 12, 2010 11:37 pm

Здравеите... имам едно въпросче към хората с пвече опит при мътенето. Люпят ми се пиленца в момента но някои от тях не излизат от тъпата страна а от острата... :shock: някой ако може да ми каже каква е причината??? :( Съхранявал съм яйцата с острия край надолу при стаина температура като най старите бяха на пет дни преди да ги сложа и ги мътя при 37,5 до 37,8; влажноста ми е както трябва... :think:
Благодаря предварително за съдеиствието! :D
Аватар
Радо_88
потребител
потребител
 
Мнения: 87
Регистриран на: Вто Апр 20, 2010 6:32 pm
Местоположение: София

Мнениеот д-р Иван Кючуков » Нед Юни 13, 2010 12:20 am

Радо_88 написа:Здравеите... имам едно въпросче към хората с пвече опит при мътенето. Люпят ми се пиленца в момента но някои от тях не излизат от тъпата страна а от острата... :shock: някой ако може да ми каже каква е причината??? :( Съхранявал съм яйцата с острия край надолу при стаина температура като най старите бяха на пет дни преди да ги сложа и ги мътя при 37,5 до 37,8; влажноста ми е както трябва... :think:
Благодаря предварително за съдеиствието! :D

В акушерската практика и по-специално при самото раждане съществуват две представяния на плода които се смятат за нормални-предно представяне ,т.е. плодът излиза с главата напред,и задно с дупето.За нормалните или патологични представяния,каквито са с гръб или корем,значение има единственно самата ротация/завъртане/ на плода точно преди самото раждане.
За птиците предполагам ,че се касае също за подобна ротация,но по важното е да се люпят.Една от причините за това положение би могла да бъде твърде удължено и с тясна напречна ос яйце.В даден момент която пречи на порасналият ембрион да се завърти в нормално положение ,а именно с главата към тъпата страна.
При подобни случай люпещото се пиле може да травматизира неатрезиралият алантоис и да се удави от течността в него или в остатъците от жълтъка.
д-р Иван Кючуков
потребител
потребител
 
Мнения: 860
Регистриран на: Съб Авг 16, 2008 6:34 pm

Мнениеот Радо_88 » Нед Юни 13, 2010 9:59 pm

Притеснявам се, че не могат да излизат сами едно вече умря и трябва да им помагам а някои още не са се доразвили...
Аватар
Радо_88
потребител
потребител
 
Мнения: 87
Регистриран на: Вто Апр 20, 2010 6:32 pm
Местоположение: София

Мнениеот dr_lukanov » Нед Юни 13, 2010 10:07 pm

Най-честа причина за това е ако яйцата през инкубационния период са с острия край нагоре. Нормално пиленцата излизат от към тъпата страна на яйцето, там където е въздушната камера. В разговор с мой приятел, който развъжда Серама се оказа, че при него голям процент от пиленцата пробиват от острата страна яйцата, което е съчетано разбира се с много нисък процент излюпени пиленца, същото е положението и при една от най-добрите развъдчици на Серама в Германия (използвани са четири вида инкубатори, основно с хоризонтално поставяне на яйцата).
Аватар
dr_lukanov
VIP
VIP
 
Мнения: 1921
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 11:55 am
Местоположение: Стара Загора

Мнениеот д-р Иван Кючуков » Нед Юни 13, 2010 10:41 pm

Нека видим тези яйца?!
д-р Иван Кючуков
потребител
потребител
 
Мнения: 860
Регистриран на: Съб Авг 16, 2008 6:34 pm

Мнениеот Радо_88 » Вто Юни 15, 2010 2:22 pm

Яицат бяха легнали с напълно стандартна форма, а и въздушния балон си беше от тъпия край. Междодругото някои от пилетата излизаха недоразжити а температурата ми беше 37,5/37,8. Възможно ли е това да е защото ми спираха тока 4/5 пати за по час и незнам дали тогава не е ставало по хладно, или да е от по-рядкото въртене, защото ги въртях на 12 часа?
Аватар
Радо_88
потребител
потребител
 
Мнения: 87
Регистриран на: Вто Апр 20, 2010 6:32 pm
Местоположение: София

Мнениеот nikigeen » Вто Юни 15, 2010 6:25 pm

Комбинацията от последното със спирането на тока ти е причината .Трябваше да започнеш с това. По принцип в професионалните инкубатори и някои любителски с автоматино въртене на яйцата е възприето обръщането да става на всеки час,както го прави квачка.Преди да се излюпи зародиша ,когато яйцата са в покой ,зародиша заема определено положение ,чрез което се освобождава от черупката.по време на инкубацията той променя положението си в яйцето няколко пъти в определени последователности,които не трябва да се нарушават.При продължително стоене неподвижно на едно и също място различни участъци от вътрешността на яйцето се опират постоянно ,атакуват се от микроорганизми и зародипа може да загине на различен етап от развитието си.За това мисля ,че сме коментирали и съм писал и на друго място тук във форума,но все пак - ако яйцата не се обръщат в началото ,жълтъка се вдига и притиска зародиша към черупката и по-късно загива.Ако са били нагоре с острото въздушаната камера си променя положението и дори зародиша да се развие нормално самото пиле преди да се излюпи не може да намери въздушната камера и се задушава.Ако пък не се обръщат яйцата в края на процеса на инкубиране може да се получи пак срастване и жълтъчната торбичка да не се прибере в тялото или да се разкъса .С това по-честото въртене може да се само за добро и не си го спестявайте.незнам какъв инкубатор имаш ,но може и да има и други фактори.Зародишите може да залепнат в определено положение ,да не се развият и да са налични и други аномалии ако не е добра влажността (*по-скоро ниска)или ако е с вентилатор ,скоростта на движение на въздуха да е много висока
Николай Николов ,Кюстендил - (+359)898 60 11 33

"Животните са голямото мълчаливо мнозинство,без право на глас,което може да оцелее единствено с наша помощ" Джералд Даръл
Аватар
nikigeen
Модератор
Модератор
 
Мнения: 938
Регистриран на: Чет Юни 12, 2008 10:06 pm
Местоположение: гр.Кюстендил/с.Катрище

Мнениеот Радо_88 » Сря Юни 16, 2010 7:51 pm

Благодаря за изчерпателния отговор. Аз също си мисля, че проблема е бил при въртенето. Защото при предишните яйца правех всичко по същия начин но бях свободен и ги въртях на 4 часа и от 30 яйца излязоха 28 което мисля че е доста добре.
Аватар
Радо_88
потребител
потребител
 
Мнения: 87
Регистриран на: Вто Апр 20, 2010 6:32 pm
Местоположение: София

основи на инкубацията

Мнениеот geci75 » Съб Юни 19, 2010 6:24 am

Здравейте отново,започват да ми се люпят мускусните патета,но само прочокват на пирамидка и за сега 12часа са до там.Температурата ми е 37,5-37,6, а влажността 60-70%. Има ли нужда от задължително мероприятие ,като напръскване с вода например или да си чакам?Колко въщност е нормалният период от време за който трябва да се излюпят /имам в предвид от прочоква- нето до излизане от яйцето/?
geci75
потребител
потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: Вто Мар 23, 2010 10:59 am
Местоположение: Гъбене-Габрово

Re: основи на инкубацията

Мнениеот Радо_88 » Съб Юни 19, 2010 10:34 am

geci75 написа:Здравейте отново,започват да ми се люпят мускусните патета,но само прочокват на пирамидка и за сега 12часа са до там.Температурата ми е 37,5-37,6, а влажността 60-70%. Има ли нужда от задължително мероприятие ,като напръскване с вода например или да си чакам?Колко въщност е нормалният период от време за който трябва да се излюпят /имам в предвид от прочоква- нето до излизане от яйцето/?


Аз мисля, че ще е добре да ги напръскаш съвсем леко с хладка вода, когато са пробили черупката повече от 50% от тях( по възможност с пулверизатор) но по-добре почакаи да ти пише някой с повече опит защото и аз сега се уча. :wink:

УСПЕХ!!!
Аватар
Радо_88
потребител
потребител
 
Мнения: 87
Регистриран на: Вто Апр 20, 2010 6:32 pm
Местоположение: София

основи на инкубацията

Мнениеот geci75 » Съб Юни 19, 2010 6:17 pm

Благодаря за съдействието,напръсках само тези които са прочокали и вече имам 7 патета.Как стой въпроса с храненето на новоизлюпените? Както при пилетата ли е със смеска и яйчен жълтък или има нещо специфично?
geci75
потребител
потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: Вто Мар 23, 2010 10:59 am
Местоположение: Гъбене-Габрово

Мнениеот Petrov » Нед Юни 20, 2010 7:45 pm

Отглеждането на Мускусните патета не е сложно . Можеш да им свариш яйце , но можеш да им дадеш и леко навлажнена смеска.
Когато имах Мускусни ги захранвах направо със смеските.
Успех !
Аватар
Petrov
потребител
потребител
 
Мнения: 699
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 11:50 pm
Местоположение: Трявна § Пловдив

ПредишнаСледваща

Назад към Пернати на двора

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта